Az 1960-as évek legvégétől aktív, vajdasági születésű Szombathy Bálint számos, nem hagyományos médiumban alkot a vizuális költészettől kezdve a mail arton keresztül az akcióig, de az avantgárd értelmezését segítő kritikai tevékenysége is meghatározó. Szombathy konzekvens pályájának két fontos hozadéka a történeti- és a neoavantgárd közötti folytonosság megteremtése, valamint a politikai reflexiók tudatosítása a művészi praxisban. Hősök voltunk című kiállításán az 1970-es évek során készült emblematikus sorozatai mellett újabb, a jugoszláv múltat dekonstruáló művei kerülnek bemutatásra.
Bosch+Bosch csoport: Konceptuális művészet a jugoszláv avantgárdból
Dátum: 2016.03.11 - 04.21. Megnyító dátuma: 2016. március 10., 19:00-21:00
Az 1969-ben alakult vajdasági Bosch+Bosch csoport (Szombathy Bálint, Slavko Matković, Szalma László, Kerekes László, Ladik Katalin, Csernik Attila, Ante Vukov) a hatvanas-hetvenes évek új művészeti praxisának kettős identitású formációja volt. A magyarországinál radikálisabb jugoszláv avantgárd organikus részeként a történeti avantgárd, elsősorban Kassák Lajos etikai-esztétikai örökségét tekintette legfontosabb referenciájának, de a kortárs avantgárddal (Erdély Miklós, Galántai György, Szentjóby Tamás, Tót Endre, Tóth Gábor stb.) is kölcsönös inspirációban működött. Ennek megfelelően - a csoportra jellemző műfaji heterogenitás (akcionizmus, body art, land art, mail art stb.) mellett - a nyelvhez kapcsolódó teoretikus és vizuális experimentalizmus médiumai (vizuális és konkrét költészet, fónikus költészet) képezték tevékenységük fókuszát. A kiállítás a Bosch+Bosch működésének hét évéből mutat be válogatást, új utakat kínálva az avantgárd kapcsolatok regionális kutatásában.
Kis Róka Csaba legújabb festményeit mutatja be az acb Attachmentben. A címben jelzett bomlás egyszerre utal a festmények tematikájára és a művész stílusában az utóbbi években bekövetkezett változásra. Kis Róka fokozatosan eltávolodott a realista festészeti hagyományoktól: eleinte csak egy-egy részleten, majd mostanra a festmény egészén megmutatkozik az organikus absztrakt festészet hatása. Kompozícióiban a figuratív tartalom helyett egyre inkább a festészeti elemek a meghatározóak.